Competition Draw - Winter 2020 - Mens Open Wednesdays

Games commenced Wednesday 5th August for the Winter 2020 Wednesday Mens Open competition.

Games are played at Endeavour Reserve, Fairfield West. Click Here for Venue Information.

We now have 9 teams registered on Wednesdays for the Winter Mens Open competition. We are accepting late registrations, would love a few more teams. So if you have a team and wish to play, please call 1800 466 090 to register.

There is an additional Mens Open competition playing on Monday evenings.

There are games currently running in 3 time slots; 6.45pm, 7.30pm & 8.15pm.

The Winter competition will be run ungraded, teams will play in a random draw for the first 11 Rounds.

At the conclusion of Round 11, the top 4 teams will play in a Finals Series.

The Finals Series will be played in the following format;

  • Semi-Finals: 1v4, 2v3
  • Grand Final: Winners from Semi-Finals

Cash prizes are on offer for both teams who make the Grand Final.

Winners will also receive branded merchandise of their choosing.

Requests for non-competing game times for players playing in multiple teams has been supported as much as possible.

We have tried to support requests for early and late games, but this is not always possible.

Draw last updated Tuesday 24th August 2020 at 1.28pm.

Winter 2020 Wednesday Mens Open    
Endeavour Reserve, Fairfield West    
Team 1 A1    
Team 2 BBD    
Team 3 C SQUAD    
Team 4 Orange Peelers    
Team 5 Owen 11    
Team 6 Red Frogs    
Team 7 Tag This    
Team 8 The Expendables    
Team 9 The Shabebz    
       
Round 1 Wednesday 5th August, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm Owen 11 v A1
7.30pm Red Frogs v C SQUAD
8.15pm Orange Peelers v BBD
Bye Tag This, The Expendables & The Shabebz have the bye.
       
Round 2 Rescheduled Wednesday 14th October, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm A1 v The Expendables
7.30pm BBD v Tag This
7.30pm Orange Peelers v Owen 11
8.15pm The Shabebz v Red Frogs
Bye C SQUAD has the bye.
       
Round 3 Wednesday 19th August, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm Owen 11 v Red Frogs
7.30pm C SQUAD v A1
7.30pm BBD v The Expendables *
8.15pm Orange Peelers v The Shabebz
8.15pm The Expendables * v Tag This
* Denotes 2 games to be played as make up.
       
Round 4 Wednesday 26th August, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm The Shabebz v A1
7.30pm Owen 11 v The Expendables
7.30pm Red Frogs v Tag This
8.15pm Orange Peelers v C SQUAD
Bye BBD has the bye.
       
Round 5 Wednesday 2nd September, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm Owen 11 v The Shabebz
7.30pm Tag This v A1
7.30pm The Expendables v C SQUAD
8.15pm Red Frogs v BBD
Bye Orange Peelers has the bye.
       
Round 6 Wednesday 9th September, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm Tag This v Owen 11
7.30pm A1 v BBD
7.30pm C SQUAD v The Shabebz
8.15pm The Expendables v Orange Peelers
Bye Red Frogs has the bye.
       
Round 7 Wednesday 16th September, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm C SQUAD v Owen 11
7.30pm BBD v The Shabebz
7.30pm A1 v Orange Peelers
8.15pm The Expendables v Red Frogs
Bye Tag This has the bye.
       
Round 8 Wednesday 23rd September, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm The Shabebz v The Expendables
7.30pm Owen 11 v Red Frogs
7.30pm Orange Peelers v Tag This
8.15pm BBD v C SQUAD
Bye A1 has the bye.
       
Round 9 Wednesday 30th September, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm Tag This v The Shabebz
7.30pm The Expendables v BBD
7.30pm C SQUAD v A1
8.15pm Red Frogs v Orange Peelers
Bye Owen 11 has the bye.
       
Round 10 Wednesday 7th October, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm BBD v Owen 11
7.30pm The Shabebz v Orange Peelers
7.30pm A1 v Red Frogs
8.15pm C SQUAD v Tag This
Bye The Expendables has the bye.

Note: Round 2 has been rescheduled for Wednesday 14th October.
The draw for Rounds 8 through 11 will be posted at the conclusion of the first 7 Rounds.