Competition Draw - Spring 2020 - Mixed Open Tuesdays - R1-4

Games will commenced Monday 19th October for the Spring 2020 Tuesday Mixed Open competition.

Games are played at Endeavour Reserve Fairfield West. Click Here for Venue Information.

We have now have 13 Mixed teams registered on Tuesdays, there are additional Mixed Open competitions playing on Monday, Wednesday and Thursday evenings.

There are games running in 3 time slots; 6.45pm, 7.30pm & & 8.15pm.

The Spring 2020 competition will be run as a graded competition.

Teams will play in a random draw for the first 4 Rounds.

Teams performances will then be assessed, with teams placed into 2 divisions with teams of similar capability, playing each other over the remaining 7 Rounds.

Results from the first 4 Rounds will contribute to a teams season standing in the competition table.

At the conclusion of Round 11, the top 4 teams in each Division will play in a Finals Series.

The Finals Series will be played in the following format;

  • Semi-Finals: 1v4, 2v3
  • Grand Final: Winners from Semi-Finals

Cash prizes are on offer for all the teams who make the Grand Final.

Winners of Division 1 (the Premiers) will also receive branded merchandise of their choosing.

Requests for non-competing game times for players playing in multiple teams has been supported as much as possible.

We have also supported requests for early and late games as much as possible.

Draw last updated Tuesday 10th November 2020 at 2.24pm.

Spring 2020 Tuesday Mixed Open       Spring 2020 Tuesday Mixed Open    
Pool A       Pool B    
Endeavour Reserve       Endeavour Reserve    
Team 1 Befreshaus       Team 1 Catch me if you can    
Team 2 Flatout       Team 2 Duke Of York    
Team 3 GO HARD or GO HOME       Team 3 G.O.T.G.    
Team 4 Ho Lee Phuc       Team 4 Hips don’t Lie    
Team 5 No Idea       Team 5 Legendz    
Team 6 Tag us on Instagram       Team 6 Plastic Gangsters    
          Team 7 Timor Taggers    
                 
Round 1 Tuesday 20th October, 2020   Round 1 Tuesday 20th October, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2   Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm Flatout v GO HARD or GO HOME   6.45pm Plastic Gangsters v Timor Taggers
7.30pm No Idea v Tag us on Instagram   7.30pm Catch me if you can v Legendz
8.15pm Befreshaus v Ho Lee Phuc   8.15pm G.O.T.G. v Hips don’t Lie
          Bye Duke Of York have the bye.
                 
Round 2 Rescheduled Tuesday 17th November, 2020   Round 2 Rescheduled Tuesday 17th November, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2   Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm GO HARD or GO HOME v Ho Lee Phuc   6.45pm Catch me if you can v Timor Taggers
7.30pm Befreshaus v Tag us on Instagram   7.30pm G.O.T.G. v Duke Of York
8.15pm Flatout v No Idea   8.15pm Hips don’t Lie v Legendz
          Bye Plastic Gangsters have the bye.
                 
Round 3 Tuesday 3rd November, 2020   Round 3 Tuesday 3rd November, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2   Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm Flatout v Tag us on Instagram   6.45pm G.O.T.G. v Timor Taggers
7.30pm Ho Lee Phuc v No Idea   7.30pm Hips don’t Lie v Catch me if you can
8.15pm GO HARD or GO HOME v Befreshaus   8.15pm Legendz v Plastic Gangsters
          Bye Duke Of York have the bye.
                 
Round 4 Tuesday 10th November, 2020   Round 4 Tuesday 10th November, 2020
Game Time Team Name 1 v Team Name 2   Game Time Team Name 1 v Team Name 2
6.45pm GO HARD or GO HOME v Tag us on Instagram   6.45pm Catch me if you can v Timor Taggers
7.30pm No Idea v Befreshaus   7.30pm Plastic Gangsters v Duke Of York
8.15pm Ho Lee Phuc v Flatout   8.15pm Legendz v G.O.T.G.
          Bye Hips don't lie have the bye.

NOTE: Round 2 has been rescheduled for 17th November.
The draw for Rounds 5 to 11 will be posted at the conclusion of the first 4 Rounds.